Šunų dantų priežiūra

„Kaivanos“ veterinarijos gydytojai pastebi, jog šeimininkai ne visada žino, kaip teisingai prižiūrėti savo šunų dantis. Apnašos ir dantų akmenys, susidarę per kelis metus, o vėliau ir periodonto ligos tampa šuns dantų šalinimo priežastimi. Ši procedūra nėra maloni nei šuniui, nei šeimininkui. Netvarkingai sudygę dantys sukelia šuniui kramtymo nepatogumų. Nuolatinė šuns dantų priežiūra padeda išvengti diskomforto, nemalonių procedūrų ir užtikrina šuniui sveiką gyvenimą.

Šuniui maitinantis tarpudančiuose, dantenose kaupiasi pūvančių maisto likučiai. Čia atsiranda bakterijų, sukeliančių dantų ir dantenų ligas. Daugiausiai problemų dėl blogos priežiūros patiria mažų veislių šunys kaip Jorkšyro terjerai, toiterjerai: šie dažnai sulaukę 5 metų amžiaus neturi pusės dantų. Kad apsaugoti nuo dantų ligų, šuns dantis valyti pradedama nuo 3 – 4 mėn. amžiaus. Tokio amžiaus šuniukai, pripratinti prie dantų procedūros, noriai jos laukia ir vėliau. Praleidus šį amžių ne kiekvieną šunį įmanoma pripratinti valytis dantis.

Šunims dantys valomi su specialiu šunų dantų valymo šepetėliu ir specialia šunų mėgiamo skonio dantų pasta. Klaidinga šunų dantis valyti žmonėms skirtomis priemonėmis: šepetėlis gali sužaloti dantenas, o žmonėms skirta dantų – pasta sutrikdyti virškinimą. Dantys valomi aukštyn ir žemyn judinant šepetėlį įstrižai 45 laipsnių kampu.

Šuo gali pats nusivalyti dantis kramtydamas sausą kramtalą, sausą maistą, kaulą ar džiovintą subproduktą. “Kaivanos” veterinarai rekomenduoja natūralius subproduktus, turinčius ir papildomų naudingų medžiagų, reikalingų augančiam šuniukui. Nusivalyti dantis šuo gali ir grauždamas specialiai dantų valymui sukurtus žaislus.

Kaip aptikti šuns dantų problemą

Šunims dantų problemos pirmiausia pasireiškia blogu kvapu iš burnos, sunkesnės ligos kaip periodontitas, parodontozė pasireiškia dantenų kraujavimu. Pastebėjus bet kurį iš šių simptomų vertėtų nedelsiant kreiptis į savo veterinarą dantų apžiūrai ir spręsti dėl gydymo. Lengvu atveju pakanka šuniui duoti kramtalą, kad nusivalytų apnašas, sunkesniu – valyti dantis su specialiais įrankiais (špadeliu).

Dantų keitimasis

Kita svarbi šuns šeimininko atsakomybė – stebėti, kaip keičiasi šuns dantys. Šunims iki 6-7 mėn. iškrenta pieniniai dantys, o iš po jų išauga antrieji dantys. Tačiau kai kuriems šunims apie 6 mėn. dar būna neiškritusių dantų. Pastebėjus, jog tokio amžiaus neiškrito dantys, reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad juos pašalintų. Jei dantis neiškrenta, jis neleidžia augti antriesiems dantims ir pasilieka išoriniame dantų lanke. Dėl to suaugusiam šuniui būna sunku kramtyti ir subjaurojama estetinė išvaizda.