Pažangi veterinarinė neurologija – tai visiems pacientams atliekama neurologinė apžiūra, būtina norint diagnozuoti, gydyti bei stebėti gyvūnų nervų sistemos sutrikimus, smegenų, stuburo, nervų bei kitas struktūras. Ši apžiūra gydytojui padeda nustatyti, kur ir kokia yra paciento pagrindinė problema, nuspręsti, kokių tyrimų jam reikia, kurią vietą reikia tirti.
Siekiant, kad gyvūno ištyrimas būtų kuo tikslesnis, iš augintinio šeimininko veterinaras tikisi išgirsti, kuo detalesnį nusiskundimų apibūdinimą. Kiekviena neurologinė apžiūra prasideda nuo bendro klinikinio, ortopedinio tyrimo, po kurio yra atliekamas neurologinis tyrimas. Tyrimų seka gali kisti, tai labai priklauso, kiek pacientas bei šeimininkas yra linkę bendradarbiauti.
Tam tikros vidaus bei ortopedinės ligos gali atrodyti kaip neurologiniai susirgimai, todėl veterinarinė neurologija bei atliekami išsamūs tyrimai padeda patvirtinti arba paneigti šias diagnozes. Pavyzdžiui, pacientas, esantis šoko būsenoje gali būti apatiškas, nereaguoti į aplinką ir tokiu būdu gali kilti įtarimų dėl galvos smegenų ar periferinės nervų sistemos susirgimų. Katinas su pilvinės aortos tromboze būna paralyžiuotomis užpakalinėmis kojomis, tačiau paralyžiaus kilmė yra ne nugaros smegenys, o kraujotakos sutrikimai (kuomet kraujas nepatenka į užpakalines kojas). Kryžminio raiščio trūkimas (ypatingai abiejose kojose) gali priminti susirgimus esančius juosmens kryžkaulio srityje ar paralyžių.
Veterinarijos klinikoje KAIVANA dirbantis neurologas atlieka neurologinius tyrimus, magnetinį rezonansą, kompiuterinės tomografijos stuburo rentgenologinius tyrimus. Gali paimti stuburo smegenų skysčio mėginį, jį ištirti ir pateikti diagnozę. Paskirti, sekti ir koreguoti neurologinių susirgimų gydymą (epilepsijos, paroksiszminės diskinezijos, meningoencefalitų ir kt). Mūsų klinikos veterinaras neurologas operuoja, ūmias ir lėtines tarpslankstelinio disko išvaržas, esančias kakle, krūtinės – juosmens, juosmens, juosmens – kryžkaulio srityse. Taip pat, operuoja subaracnoidines cistas, tam tikrus galvos smegenų ir nugaros smegenų navikus, atalantoaksialines subluksacijas, kai kuriuos stuburo lūžius. Veterinaras gali paimti nervo raumens biopsiją.
Neurologinis tyrimas
Neurologinis tyrimas apima visą eilę testų: yra vertinama paciento sąmonė, elgsena, laikysena, eisena, stovėsenos reakcijos, galvos nervai, refleksai, ieškoma skausmingų vietų.
Jei neurologinis tyrimas yra ne normalus, atlikti testai padeda priimti sprendimą susirgimo neurologinę lokalizaciją. Tai gali būti galvos smegenys, kur papildomai išskiriami smegenų pusrutuliai, smegenų kamienas, smegenėlės. Nugaros smegenys, kur papildomai išskiriama kaklo, krūtinės, juosmens sritis, juosmens kryžiaus sritis, kurioje yra tik nervai, dar kitaip vadinama cauda equina sritis. Sekančios galimos lokalizacijos gali būti periferinė nervų sistema, nervo raumens jungtis (sinapsė) ar raumenys. Kiekviena lokalizacija turi savo specifinius susirgimus, tai kartais reikalauja specifinių tyrimo metodų.
Atsižvelgiant į neuroanatominę lokalizaciją, simptomus, jų progresavimo greitį, gydytojas gali sudaryti įtariamų ligų sąrašą ir pagal tai paskirti tolimesnius tyrimus.
Neurologiniai simptomai
Akivaizdžiausi neurologiniai simptomai yra epilepsijos priepuoliai, paralyžius, aptemusi sąmonė, sukimasis ratu, nekoordinuota eisena, pasukta galva, tačiau yra ir mažiau specifinių simptomų, tokių kaip šlubavimas, nenorėjimas šokinėti, kasymasis, ar visai nespecifinių – skausmingumas, staigus suinkštimas ir kt. Reikėtų atkreipti dėmesį
Tyrimai po neurologinės apžiūros
Po neurologinės apžiūros, priklausomai nuo įtariamos ligos ar ligų gali būti paskirtas kraujo tyrimas, magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos, rentgenologinis, elektromiografijos tyrimai, esant reikalui imamas nugaros smegenų skystis, arba nervo raumens biopsija. Dažniau pasitaikantys susirgimai būtų epilepsija, paroksizminė diskinezija, encefalitai, tarpslankstelinių diskų išvaržos, siringomielija, subarachnoidalinės cistos, degeneratyvinė mielopatija, stuburo lūžiai, polineuropatijos, miastenija ir kitos ligos.
Gydymas
Nustačius diagnozę gali būti skiriamas gydymas vaistais ar pritaikomas operacinis gydymas. Dalis neurologinių ligų, turint tikslią diagnozę, nereikalauja jokio specifinio gydymo ir augintiniai pasveiksta patys, tačiau, prieš pradedant bet kokius tyrimus ar net gydymą svarbiausia viską pradėti nuo neurologinio tyrimo, nes tai ženkliai palengvins sprendimų priėmimo, tyrimų ir gydymo eigą.
Mindaugas Rakauskas
Veterinarijos gydytojasVeterinarijos gydytojas Mindaugas Rakauskas, ilgą laiką dirbęs Suomijos neurologijos klinikoje „Aisti“, specializuojasi neurologijos ir neurochirurgijos srityje