Neurologija

Neurologo darbe visiems pacientams yra atliekama neurologinė apžiūra. Ši apžiūra gydytojui padeda apsispręsti, ar tai yra neurologinis pacientas, kur yra paciento pagrindinė problema, kokių tyrimų jam reikia, kurią vietą reikia tirti. Iš kiekvieno paciento savininko gydytojas tikisi išgirsti, kuo detalesnį, tikslesnį nusiskundimų apibūdinimą. Kiekviena neurologinė apžiūra prasideda nuo bendro klinikinio, ortopedinio tyrimo, po kurių seka neurologinis tyrimas. Be abejo, tyrimų seka gali kisti, labai priklauso, ar pacientas linkęs bendradarbiauti ar ne. Dalis vidaus ir ortopedinių ligų gali atrodyti kaip neurologiniai susirgimai, todėl bendras klinikinis ir ortopedinis tyrimai padeda  patvirtinti ar atmesti šias ligas. Pavyzdžiui, pacientas esantis šoke gali būti apatiškas, nereaguoti į aplinką ir tokiu būdu mėgdžioja galvos smegenų ar periferinės nervų sistemos susirgimus. Katinas su pilvinės aortos tromboze būna paralyžiuotomis užpakalinėmis kojomis, tačiau paralyžiaus kilmė yra ne nugaros smegenys, bet dėl to kad, kraujas nepateka į užpakalines kojas. Kryžminio raiščio trūkimas (ypatingai abiejose kojose) gali priminti susirgimus esančius juosmens kryžkaulio srityje ar paralyžių.

Kaivanoje dirbantis neurologas gali atlikti ir interpretuoti neurologinį tyrimą, savarankiškai interpretuoja magnetinio rezonanso,  kompiuterinės tomografijos stuburo rentgenologinius tyrimus. Gali paimti stuburo smegenų skysčio mėginį jį ištirti ir interpretuoti. Paskirti, sekti ir koreguoti neurologinių susirgimų gydymą (epilepsijos, paroksiszminės diskinezijos, meningoencefalitų ir kt). Operuoja, ūmias ir lėtines tarpslankstelinio disko išvaržas esančias kakle, krūtinės-juosmens, juosmens, juosmens – kryžkaulio srityje. Taip pat operuoja subaracnoidines cistas, tam tikrus galvos smegenų ir nugaros smegenų navikus, atalantoaksialines subluksacijas, kai kuriuos stuburo lūžius. Gali paimti nervo raumens biopsiją.

Neurologinis tyrimas

Neurologinis tyrimas apima visą eilę testų: yra vertinama paciento sąmonė, elgsena, laikysena, eisena, stovėsenos reakcijos, galvos nervai, refleksai, ieškoma skausmingų vietų.

Jei neurologinis tyrimas yra ne normalus, atlikti testai padeda priimti sprendimą susirgimo  neurologinę lokalizaciją. Tai gali būti galvos smegenys, kur papildomai išskiriami smegenų pusrutuliai, smegenų kamienas, smegenėlės. Nugaros smegenys, kur papildomai išskiriama kaklo, krūtinės, juosmens sritis, juosmens kryžiaus sritis, kurioje yra tik nervai, dar kitaip vadinama cauda equina sritis. Sekančios galimos lokalizacijos gali būti periferinė nervų sistema, nervo raumens jungtis (sinapsė) ar raumenys. Kiekviena lokalizacija turi savo specifinius susirgimus, tai kartais reikalauja specifinių tyrimo metodų.

Atsižvelgiant į neuroanatominę lokalizaciją, simptomus, jų progresavimo greitį, gydytojas gali sudaryti įtariamų ligų sąrašą ir pagal tai paskirti tolimesnius tyrimus.

Neurologiniai simptomai

Akivaizdžiausi neurologiniai simptomai yra epilepsijos priepuoliai, paralyžius, aptemusi sąmonė, sukimasis ratu, nekoordinuota eisena, pasukta galva, tačiau yra ir mažiau specifinių simptomų, tokių kaip šlubavimas, nenorėjimas šokinėti, kasymasis, ar visai nespecifinių – skausmingumas, staigus suinkštimas ir kt. Reikėtų atkreipti dėmesį

Tyrimai po neurologinės apžiūros

Po neurologinės apžiūros, priklausomai nuo įtariamos ligos ar ligų gali būti paskirtas kraujo tyrimas, magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos, rentgenologinis,  elektromiografijos tyrimai, esant reikalui imamas nugaros smegenų skystis, arba nervo raumens biopsija. Dažniau pasitaikantys susirgimai būtų epilepsija, paroksizminė diskinezija, encefalitai, tarpslankstelinių diskų išvaržos, siringomielija, subarachnoidalinės cistos, degeneratyvinė mielopatija, stuburo lūžiai, polineuropatijos, miastenija ir kitos ligos.

Gydymas

Nustačius diagnozę gali būti skiriamas gydymas vaistais ar pritaikomas operacinis gydymas. Dalis neurologinių ligų, turint tikslią diagnozę, nereikalauja jokio specifinio gydymo ir augintiniai pasveiksta patys, tačiau, prieš pradedant bet kokius tyrimus ar net gydymą  svarbiausia viską pradėti nuo neurologinio tyrimo, nes tai ženkliai palengvins sprendimų priėmimo, tyrimų ir gydymo eigą.

Mindaugas Rakauskas
Veterinarijos gydytojas

Veterinarijos gydytojas Mindaugas Rakauskas, ilgą laiką dirbęs Suomijos neurologijos klinikoje „Aisti“, specializuojasi neurologijos ir neurochirurgijos srityje