Ką daryti, kai katė žymi savo teritoriją, šlapinasi ne vietoje?

Kaip ir visi kiti gyvūnų elgesio sutrikimai, kačių teritorijos žymėjimas arba kitaip šlapinimąsis ne vietoje turi savitas priežastis. Išsiaiškinus jų kilmę su nepageidautinomis katės savybėmis galima ne tik kovoti bet ir jas įveikti.

Baigštumas

Bailumas yra viena iš priežasčių, dėl kurios katės gali šlapintis netinkamosi vietose. Ši gyvūno savybė gali būti prigimtinė, tačiau labai dažnai ją įtakoja netinkama socializacija, t.y. šeimininko priežiūra ir dėmesys pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Jaunas katinėlis (8-12 savaičių) turi būti spėti pamatyti kuo daugiau žmonių, kitų gyvūnų, išgirsti įvairesnių garsų, užuosti kvapus ir t.t. Tai reiškia, jog gyvūnas turi suprasti, kad pasaulis yra didelis ir labai įvairus ir kad jame laukia patys įvairiausi netikėtumai, kurie visai nėra baisūs. Be abejo, nervingumą gali išprovokuoti ir dažnas gyvūnėlio baudimas ar skriaudimas bei tam tikri sveikatos sutrikimai (pvz. prastesnė rega).

Kaip kovoti su baime ir netinkamos socializacijos padariniais?

Bailumui, nepaisant kokia jo kilmės priežastis, įveikti prireiks daug laiko ir kantrybės. Pagrindiniai patarimai šeimininkui būtų tokie: (1) nekelti balso ir nebausti katės už netinkamą poelgį; (2) gyvūnas pasijus nepalyginamai geriau, jeigu bendrausite ramiu tonu, nedarysite staigių judesių; (3) pasistenkite palaikyti daugmaž vienodas gyvenimo sąlygas, kurios katinėliui būtų įprastos ir pažįstamos – žinoma, ateityje visvien neišvengsite situacijų, kuomet į namus užsuks pirmą kartą matomi žmonės ar įjungsite naujai įsigytą virtuvės kombainą; (4) esminis kačių bruožas – jos nėra gaujos gyvūnai ir linkę išeities ieškoti savarankiškai (gali neprašyti šeimininko užtarimo), todėl nederėtų jos traukti iš slaptavietės, o verčiau pasiūlyti kažką geresnio, kas būtų jai suprantama kaip didesnis gėris nei tam tikra saugi ir nematoma užuovėja namuose; (5) pabandykite pastatyti „tariamą“ slėptuvę (uždarą kubo formos dėžę ar kuo nors pridengtą narvą) ir kurkite malonią aplinką aplinkui: greta padėkite dubenėlius su vandeniu ir maistu, tualeto dėžę (katės kuria asociacijas tarp vietos ir tam tikro elgesio, todėl galimybė paėsti – malonumas – ilgainiui padės suvokti tos vietos saugumą ir palankumą).

Seksualumas ir teritorijos žymėjimas

Viena dažniausių kačių šlapinimosi ne vietoje priežastis – prigimtinis seksualumas. Taip dažniausiai elgiasi nekastruoti, lytiškai subrendę katinai.

Šlapimo išskyrimas ant buto baldų, sienų, drabužių bei kitų daiktų yra kačių būdas kitiems gentainiams parodyti, kad ši teritorija yra užimta ir ateityje ji bus aršiai ginama. Katės ilgai gali neturėti šio nepageidautino įpročio, tačiau jis gali atsirasti visai netikėtai vieną dieną šeimininkui „parsinešus“ kito katino kvapą, šeimai pagausėjus mylimu kūdikiu, įsigyjus naują augintinį, pakeitus ar perstačius baldus, pakeitus gyvenamąją vietą.

Kaip elgtis šiais atvejais? (1) Minėtas šlapinimosi priežastis išsprendžia veterinarijos gydytojo atliekama kastracija. Po šios procedūros sumažėja lytinių hormonų kiekis kraujyje, todėl katinas dažniausiai praranda poreikį žymėti bei ginti savo teritoriją. Kastravimas leidžia išvengti ne tik nemalonaus kvapo namuose, tačiau ir žaizdų, kurias gyvūnas gali patirti kovodamas su kitais patinais dėl teritorijos ar patelės. (2) Taip pat galima bandyti demonstratyviai mėtyti daiktus ar purkšti kvepalus į tas vietas, kur buvo pasišlapinta.

Išrankumas

Specifinis atsiskyrėliškas kačių charakteris kartais įtakoja ypač išskirtinį jų temperamentą. Kai kurios katės pasižymi padidintu išrankumu ir poreikiu tvarkai. Tarkime, jeigu namuose yra daugiau nei viena katė ir tik vienintelė kraiko dėžė, „pedantiškas“ augintinis gali ja nesinaudoti, jeigu joje jau spėjo pasituštinti kitas gyvūnas. Vengti kraiko dėžutės katė galė ir dėl neigiamų įspūdžių patirtų praeityje: galbūt ji susižeidė besinaudodama ja ar ko nors išsigando.

Kaip bendrauti su išrankiu katinėliu? (1) Švarus, geriausia bekvapis kraikas turėtų būti padėtas ramioje vietoje; (2) jeigu turite daugiau kačių, reikėtų įsigyti atitinkamą skaičių kraiko dėžių ir dar vieną papildomai; (3) reikia sunaikinti visus ženklus, kad buvo šlapintasi kitose vietose (nenaudoti priemonių, kuriose yra amoniako; geriausia rinktis sodą (kuri nuo šlapimo geltonuoja, todėl spalvai išliekant baltai, suprasite, jog valymas baigtas) arba actą, skiestą su vandeniu santykiu 3:1).

Šlapimo takų ligos

Dažnas atsitiktinis šlapinimąsis netinkamose vietose gali byloti ir apie katinėlio šlapimo takų ligas. Tokiu atveju išeitis tėra viena – kreiptis į veterinarijos kliniką, kurioje būtų atlikti visi reikalingi tyrimai, suteikta profesionali pagalba ir gydymas.

Kiti būdai, skirti keisti netinkamus kačių šlapinimosi įpročius

(1) Yra specialios priemonės – purškalai, kurių kvapas kates atbaido arba priešingai – traukia į tam tikras vietas. Į šlapinimosi vietą galima pabarstyti citrusinių vaisių žievelių, kurių kvapų katės nemėgsta.

(2) Galima bandyti feromonus. Šie natūralūs kūno cheminiai junginiai, kuriuos jis išskiria tam, kad perduotų tam tikrą informaciją apie save aplinkiniams yra atsakingi už kačių emocinį stabilumą, erdvinę orientaciją ir atlieką tą pačią teritorijos žymėjimo funkciją kaip ir šlapimas. Nuolat trindamasi savo snukiu gyvenamoje aplinkoje, katė visur palieka savo feromonus, kurie kuria jai saugumo ir erdvės „atpažįstamumo“ pojūtį.

(3) Vietose, kuriose katė šlapinosi galima patiesti aliuminio folijos ar celofano iškarpas, ant kurių gyvūnui bus nemalonu atlikti gamtinius reikalus, kadangi šie skleidžia garsą, nesugeria šlapimo, jis taškosi, šlampa letenėlės.

(4) Katės yra švarūs gyvūnai, todėl negali ėsti tose vietose, kuriose šlapinosi. Todėl gali suveikti bandymas maisto duoti būtent ten, kur buvo „pridirbta“.