Maistas „nuo stalo“: dažniausiai pasitaikanti sutrikusio šuns virškinimo priežastis
Šeimininkai, maitinantys savo augintinius “iš visos širdies”, mūsų klinikos veterinarams dažnai skundžiasi, jog jų šuo nieko neėda, išskyrus tą maistą, kurį jie mato valgant žmones. Rūkytomis dešromis šuo šeriamas pusryčių metu, kepsniais ir troškiniais – per pietus, vakarienei pateikiami įvairūs desertai ir pan. Toks atsitiktinis šėrimo planas, pasak šeimininkų, taikomas, kad gyvūnas atrodytų “gražiai apvalus”. Tačiau, kas iš tiesų vyksta augintinio organizme jį lepinant įvairiais skanėstais?
1. Ankstyvas šuns pratinimas prie neteisingos mitybos
Iš pradžių reikėtų prisiminti, kaip sudaryta ir veikia šunų virškinimo sistema. Nuo mažens pratinant gyvūną prie to paties maisto, kurį valgo žmogus, ilgainiui tokiam mitybos būdui adaptuojasi ir šuns skrandis bei žarnynas. Praėjus dar daugiau laiko, augintinis pradeda nebetoleruoti normalaus maisto. Organizme kaupiasi baltymų perteklius, šuo negauna kitų jo sveikatai reikalingų medžiagų. Išsibalansavus dietai, pradeda vystytis virškinimo problemos, atsiranda alergijos, opos, širdies ir kiti susirgimai. Padažnėjusios ir pasunkėjusios šuns ligos neigiamai įtakoja šeimininko pasitikėjimą savimi prižiūrint augintinį bei lemia papildomas finansines išlaidas.
2. Šuns prisitaikymas prie blogos dietos ir šio prisitaikymo pasekmės
Šuo labai greitai perpranta savo bendravimo su šeimininku pagrindinius principus. Jeigu jis jaučia, kad kiekvieną kartą priėjęs prie stalo, kuomet prie jo sėdi žmogus, gali ko nors sau išsireikalauti – jis šį veiksmą stengsis kartoti kuo dažniau. Gudresni ir judresni šunys greičiau perpranta šią bendravimo formą. Taigi, namų numylėtinis pradeda įvairiais triukais reikalauti maisto, neėsti ėdalo, kuris jam mažiau patinka, rinktis skanesnį ir t.t. Ilgainiui jis pradeda manipuliuoti žmogumi. Tokių atvejų pasitaiko, deja, ne vienas ir ne du. Jie itin dažni „Kaivanos“ veterinarijos klinikos praktikoje. Toks šeimininko elgesys pavojingas ne tik šuns sveikatai, bet ir aplinkinių žmonių saugumui, kadangi toks gyvūnas ima perdėtai saugoti savo „geradarį“ ir savo maistą.
3. Ką daryti, jeigu norite subalansuoti šuns mitybą ir parodyti tikrą dėmesį ir meilę savo augintiniui?
Jeigu ilgą laiką Jūsų šuo buvo maitinamas tuo pačiu maistu, kurį valgo žmonės, tačiau dabar susirūpinote pilnaverčiu ir sveiku augintinio gyvenimu, pirmiausia reikėtų atvykti į veterinarijos kliniką ir atlikti gyvūno apžiūrą bei tyrimus. Kompetetingi ir daug įvairių situacijų patyrę veterinarai išsiaiškins, ar Jūsų numylėtiniui nereikalingas gydymas. Jeigu situacija nekritinė ir gydymas nereikalingas šuniukui bus paskirta dieta, kurios pagalba pamažu pereisite į teisingą mitybos režimą. Nesukelkite gyvūnui streso staiga pradėdami jį maitinti sausu maistu ar žalia mėsa. Dėl netikėto pasikeitimo, šuns organizmą gali ištikti šokas, jis gali imti viduriuoti, vemti. Ėdalo pasikeitimas turi vykti palengva. Jeigu šuo nutukęs, turėtumėte padidinti jo fizinį aktyvumą. Didesnis judrumas apsaugos šunį nuo širdies ligų rizikos.