Kelio girnelės išnirimas

Kelio girnelės išnirimas dažna mažų ir vidutinių veislių šunų problema. Ji pasireiškia ir jaunam ir vyresnio amžiaus gyvūnui. Pažymėtina tai, jog kuo vėliau problema diagnozuojama, tuo ilgiau trunka gydymas ir reabilitacija.

Girnelės išnirimą lemia kelių veiksnių kompleksas. Praktiškai niekada nėra vienos priežasties, kuri lemia girnelės išnirimą. Visada pasireiškia bent dvi iš šių priežasčių: negilus girnelės griovelis, šlaunikaulio ar blauzdikaulio varus/valgus deformacija, blauzdikaulio šiurkštumos nuokrypis.

Girnelės išnirimo laipsniai:

Priklausomai nuo kaulų pakitimų ir girnelės padėties lankstant kelio sąnarį, išnirimas būna skirtingo sunkumo ir yra skirstomas į laipsnius.

I laipsnis – Girnelė savaime neišnyra, sąnario judesys normalus. Girnelę galima išnarinti stumiant ją iš sąnario, bet tik esant ištiestai kojai, atpalaidavus sąnarį girnelė iškart savaime grįžta į anatominę padėtį. Šio laipsnio išnirimas nesukelia jokių klinikinių simptomų.

II laipsnis – Girnelė išnyra savaime, tačiau savaime ir grįžta. Retai sukelia šlubavimo epizodus, tačiau atsiranda sąnarinio paviršiaus pažeidimai.

III laipsnis – Girnelė nuolatos išnirusi. Esant ištiestai kojai, ją įmanoma atstatyti į anatominę padėtį, tačiau atpalaidavus koją, ji iškart išnyra. Sukelia dažnus šlubavimo epizodus, vystosi kelio sąnario artritas.

IV laipsnis – Girnelė nuolatos išnirusi ir jos neįmanoma atstatyti į anatominę padėtį. Sąnario judesių amplitudė sumažėjusi (pilnai neišsitiesia ir nesusilenkia). Šlubavimas pasireiškia pastoviai, ženklūs artrito požymiai, bėgant laikui pažeidžiamos visos sąnario dalys.

Gydymas

Pirmo laipsnio išnirimo atveju, gydymas netaikomas ir nėra reikalingas. Esant visų kitų laipsnių išnirimui, ypač jei pasireiškia šlubavimas, turi būti taikomas gydymas. Girnelės išnirimas gydomas tik chirurginiu būdu, sujungiant keletą iš šių technikų:

  • Gilinamas “girnelės griovelis”
  • Sukama blauzdikaulio šiurkštuma
  • “Įtempiama” sąn. kapsulė
  • Panaikinamos kaulų deformacijos
  • Keičiamas girnelės griovelis dirbtiniu

Gydymo esmė – ištiesinti ir nukreipti kelio sąn. mechaninę ašį, kad ji eitų per girnelės griovelį.