Šunų ausų valymas ir priežiūra
Naujame mūsų klinikos mokomajame filme veterinarijos gydytoja Inga Jančiūnaitė pasakoja apie tai, kaip namuose prižiūrėti ir valyti šunelių ausis. Vaizdo pamoką rasite šio straipsnio pabaigoje, o dabar šiek tiek teorijos.
Ausų priežiūrai reikia skirti deramą dėmesį, kadangi tai vienas jautriausių šunelio organų. Bent kartą susirgus ausies uždegimu, jis gali nuolat kartotis ateityje, suteikdamas diskomfortą tiek gyvūnui tiek juo besirūpinančiam šeimininkui.
Kada ir kaip reikėtų pešioti šuns ausies plaukelius?
Be reikalo į ausis lįsti nereikėtų, išskyrus tuos atvejus, jeigu Jūsų namiškis yra Jorkšyro terjeras, ši cu ar kitos veislės šuo, kuriam genetiškai būdingas plaukų augimas ausies ertmėje. Tokiu atveju juos reikia kartas nuo karto išpešioti. Jeigu šeimininkas veda savo gyvūną pas kirpėją, šis paprastai sutvarko ir plaukelius esančius šuns ausies ertmėje. Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet dėl neapdairumo darbas būna atliktas ne iki galo, todėl šeimininkai turėtų išmokti šią procedūrą atlikti patys.
Procedūra yra gana paprasta: ausies landą reikia pabarstyti specialia pudra, mažinančia ausies sudirgimą pešiojimo metu ir pirštais pašalinti nereikalingus plaukelius. Jeigu šuneliui nuo mažumės buvo pešiojami ausų plaukeliai, jis šios procedūros nebijos. Nemaloniausias gyvūnui dažniausiai būna pešiojimo garsas. Pešiojimui skirta pudra taip pat neleidžia plaukeliams praslysti tarp pirštų ir palengvina šį darbą jį atliekančiam žmogui.
Kaip ir kokiomis priemonėmis valyti šuns ausis?
Profilaktiškai ausis valyti reikėtų tik tada, kuomet jos tampa nešvarios. Norint apsaugoti ausis nuo uždegimo, rekomenduojame jas valyti su profilaktiniais ausų valikliais. Veterinarijos vaistinėse galima įsigyti įvairių rūšių priemonių. Tarkime, pudrą Bio Groom Ear Powder reikia įpurškti į ausies landą, gerai išmasažuoti ausį ir leiti šuniui išsipurtyti pašalinant perteklinį ausies turinį. Ši pudra gera tuo, jog masažuojant padeda susikaupusius nešvarumus iškelti į paviršių, sausina ausies gleivinę ir neleidžia kauptis bakterijoms. Nebereikia lįsti į organo gilumą, užtenka vatos tamponėliu apvalyti paviršių – tai, kas lieka po šuns išsipurtymo. Masažas šuniukui dažniausiai yra malonus: reikėtų užčiuopti ausies kriauklę esančią prie pat galvytės ir pradėti švelnius masažinius judesius. Rekomenduojame ausis valyti vakare, prieš miegą, kuomet gyvūnas jau nebeis į lauką ir nebus rizikos, kad vėjas gali perpųsti ausis.
Yra valiklių, kuriuos kartu su nešvarumais reikia išvalyti iš ausies ertmės, t.y. neužtenka pašalinti nuo ausies paviršiaus kaip Bio Groom Ear Powder atveju. Todėl visuomet reikia atidžiai perskaityti priemonės naudojimo aprašymą arba pasitarti su veterinarijos vaistininku arba gydytoju – veterinaru. Valiklis bus parinktas pagal Jūsų gyvūno charakterį, t.y. pagal tai, kiek jis leidžiasi su savimi altikti įvairias procedūras.
Nereikėtų bijoti ausį valyti su specialiu ausies krapšuku. Kadangi vidinė ausies landa yra didžiosios „L“ raidės formos, ausies būgnelio pradurti neįmanoma. Tačiau valydami šiurščiais judesiais, galite pažeisti ausies gleivinę.
Po ausų valymo procedūros šuo visuomet intensyviau purto galvą. Tai visiškai normalu, kadangi ausis buvo sudirginta įvairiais svetimkūniais, be to gyvūnas nori išsipurtyti išjudintus nešvarumus.
Kada laikas apsilankyti pas veterinarą?
Jums nepavyks atlikti šuns ausų valymo ar plaukelių šalinimo procedūrų, jeigu augintinis turės ausies uždegimą. Įpurškus profilaktinio ausų valiklio, šuo nesileis masažuojamas. Prisilietus prie ausies, jis gali pradėti cypti, kadangi pažeista gleivinė ir ausies uždegimas yra labai skausmingi.
Pastebėjus, jog keletą dienų iš eilės šuo inkščia, neleidžia prisiliesti prie ausų, nuolat purto ar trina galvą, reikėtų pasirodyti veterinarui. Šie simptomai liudija, jog gyvūnas gali sirgti ausies uždegimu. Jeigu panašius elgesio požymius pastebėsite praėjus keletui dienų po ausų valymo procedūros, taip pat turėtumėte atvykti į veterinarijos kliniką, kad specialistai patikrintų, ar nepažeidėte ausies gleivinės.