Kaip prižiūrėti ir valyti šunų dantis?

„Kaivanos“ veterinarijos klinika jau turi Youtube paskyrą, kurioje savo draugams nuolat skelbs pažintinius ir mokomuosius filmus apie kasdienę gyvūnų priežiūrą. Atsakingai prižiūrint augintinį namuose ir su juo tinkamai elgiantis, galima išvengti daugybės sveikatos sutrikimų arba sumažinti jų įtaką augintinio sveikatai.

Pieniniai dantys

Tiek mažų tiek didelių veislių šunims sulaukus 3-4 mėn. pieninius dantis pradeda keisti nuolatiniai. Šiuo periodu gali prasidėti dantenų uždegimas ir iš gyvūno burnos sklisti nemalonus kvapas. Pirmiausiai iškrenta krūminiai dantys, paskutiniai – iltiniai. Dantys pilnai pasikeičia augintiniui sulaukus 6-7 mėn. amžiaus. Dideli šunys nepatiria jokių problemų ir jų šeimininkai dažniausiai tokių pokyčių net nepastebi. Tuo tarpu mažų veislių šunų iltiniai dantys turi ilgas šaknis, kurios dažnai per silpnai aptirpsta ir pristabdo dantų kritimo procesą. Todėl šeimininkai, gyvūnui sulaukus 6-7 mėn., turi patys patikrinti, ar visi dantukai iškritę, ar kurie nors nekliba. Jeigu pastebėsite neiškritusius pieninius dantis, būtinai nedelsdami pasirodykite veterinarui. Norėdami paskatinti ir palengvinti šuns dantų kritimą, šiuo gyvūno amžiaus periodu rekomenduojame šeimininkams žaidžiant su gyvūnu energingiau pajudinti žaislą, kuriuo šis žaidžia, ar žiūrint televizorių pirštu palengva judinti dantukus. 8 mėn. gyvūnui pradeda formuotis sąkandis, todėl iki šio laikotarpio būtina pasirūpinti, kad visi šunelio pieniniai dantys būtų iškritę.

Kaip įvertinti šuns dantų būklę?

Švelniai pakeliant gyvūno lūpą, tikrinti reikėtų pradėti ne priekinius, o galinius dantis, kadangi būtent juose pradeda formuotis apnašos ir vėliau keliauja link priekinių. Kuomet apnašos užsideda ant priekinių dantų, tai reiškia, kad šuns dantų situacija yra labai bloga ir jie nebuvo prižiūrimi ilgą laiką. Jeigu augintiniui padidėjęs seilėtekis, iš burnos sklinda nemalonus kvapas, ar jis nesiduoda patikrinti savo burnos, reikėtų kreiptis į veterinarą, kadangi šie ženklai gali reikšti prasidėjusį dantenų uždegimą arba neigiamą poveikį, kurį pradėjo kelti susidarę akmenys.

Kaip susidaro dantų akmenys?

Netaikant jokių šuns burnos higienos priemonių, dantys pamažu apsitraukia plonyčiu apnašėlių sluoksniu, kuris pradžioje būna minkštas. Einant laikui šis darinys ima senti ir kietėti, o ant jo viršaus pradeda formuotis nauji apnašų sluoksniai. Galiausiai nešvarumai sukietėja ir pavirsta dantų akmenimis. Dėl to šuns burnoje kaupiasi bakterijos, jos ertmė parūgštėja, prasideda dantenų uždegimas – paradantozė.

Kaip prižiūrėti ir valyti šunų dantis?

Mažųjų veislių šunys pasižymi tuo, jog nėra linkę graužti kaulų, sauso maisto, kitų daiktų esančių namuose, kas leidžia gyvūnams ilgiau išlaikyti sveikus ir tvirtus dantis. Todėl jų šeiminikai turi patys pasirūpinti gyvūnėlių burnos higiena.

Paprasčiausias ir pigiausias būdas. Reikėtų atsiplėšti gabaliuką binto ar marlės ir jį apsivynioti aplink pirštą. Užsilašinti mažinančio apnašų užsidėjimą tirpalo Canina Dental Can, kurį galima įsigyti „Kaivanos“ veterinarijos vaistinėse ir atsargiai pravėrus gyvūno burną, patrinti bintu šunelio dantis. Šis tirpalas, kaip ir dauguma burnos higienos priemonių, gyvūnui yra neskanus, tačiau geras tuo, jog nedirgina virškinamojo trakto. Procedūrą reikėtų altikti du kartus per savaitę. Šis būdas geras tuo, jog šuo nepatiria diskomforto nuo įvairių plastmasinių priemonių kišamų į burną, tokių kaip dantų šepetukai. Šeimininkai, išbandę šį metodą džiaugiasi, kad keletą metų nebereikia šuns vesti pas veterinarą dėl dantų problemų. Tačiau reikia žinoti, kad pasirodžius akmenims, joks tirpalas nebepadės ir jį naudoti bus per vėlu.
Specializuoti dantų šepetukai ir dantų pasta. Šios priemonės tinkamos itin paklusniems šunims, kurie nebijo netikėtumų ir leidžiasi su jais atlikti dažnam gyvūnui nemalonius veiksmus. Šepetukai būna dviejų rūšių: panašūs į naudojamus žmonių ir užmaunami ant piršto, kad valant šuniuko dantis, būtų lengviau kontroliuoti gyvūną.

Kaip šalinami dantų akmenys?

Jeigu Jūsų šuniukui susidarė dantų akmenys, reikės apsilankyti pas veterinarą. Veterinarijos klinikoje burnos higiena yra atliekama ultragarsiniu skaleriu. Gyvūnui taikoma silpna narkozė, jis išlieka sąmoningas, tačiau mažiau bijo ir geriau jaučiasi procedūros metu.